Ile kosztuje GTA 6

Ilu graczy kupi GTA 6? (Wyniki ankiety)

Chyba większość osób obserwujących co dzieje się na rynku gier, zakłada że Grand Theft Auto 6 będzie komercyjnym sukcesem. Patrząc na falę ekscytacji zalewającą Internet wydaje się, że mają rację. Niestety mało kto zadaje sobie pytanie ilu graczy faktycznie zechce sięgnąć po grę. Pojawiły się jednak wyniki badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii przez portal Statista we współpracy z YouGov, które mogą nam dać pewne wyobrażenie na ten temat.

Nie są to nowe dane, ponieważ ankieta została przeprowadzona zanim pojawił się zwiastun GTA 6. Pełna nazwa badania to: Prawdopodobieństwo zakupu Grand Theft Auto VI wśród graczy w Zjednoczonym Królestwie (UK) na listopad 2023 r.

Poza tym, że w badaniu wzięło udział 513 respondentów z Wielkiej Brytanii w wieku powyżej 18 lat, nie wiemy nic więcej na temat metodologii. Sami możecie przekonać się na stronie publikacji w portalu Statista.

Jakie pytanie zadano w ankiecie?

Respondentów zapytano oto co następuje: Rockstar Games ogłosiło nową odsłonę serii Grand Theft Auto (GTA). Jakie jest prawdopodobieństwo, że kupisz tę grę po jej wydaniu?

Statistic: Likelihood of purchasing Grand Theft Auto VI among gamers in the United Kingdom (UK) as of November 2023 | Statista

W ankiecie 41% respondentów zadeklarowało, że jest bardzo prawdopodobne lub dość prawdopodobne, że zdecydują się na zakup Grand Theft Auto VI, które ma zostać wydane w 2025 roku. Z kolei 45% respondentów stwierdziło, że raczej nie kupi nowej gry od Rockstar Games. Około czterech procent graczy wyraziło niepewność co do zakupu najnowszej odsłony GTA.

Jak widać na zakup GTA 6 zdecydowałaby się mniejszość badanych, ale jak dla mnie, 41% to wciąż bardzo duża liczba, zwłaszcza że grupa wahających się respondentów mogłaby wyrównać szalę. Populacja wielkiej Brytanii jest całkiem spora, a jak podaje Insider Gaming, powołując się na informacje od Statisty, w 2023 roku przeprowadzona ankieta ujawniła, że około 50% populacji Wielkiej Brytanii to gracze. W sumie to około 39 milionów osób. Niestety nie mogłem namierzyć wyników tego konkretnego badania, ale wynik jest imponujący. Oznaczałoby to, że tylko na samych wyspach, na podstawie pierwotnie omawianej ankiety, w kolejce po GTA 6 ustawiłoby się blisko 16 milionów graczy.

Nie mogę jednak nigdzie doszukać się informacji na temat pozostałych 10% odpowiedzi, być może z jakiegoś powodu zostały uznane za nieważne. Dlatego też przydatna byłaby nieco obszerniejsza informacja na temat metodologii badań.

Powyższe badanie to zaledwie drobna ciekawostka, wnioski z wyników ankiety wyciągnijcie sami. Miło jednak, od czasu do czasu, w dyskusji oprzeć się o twarde dane, a nie tylko o przeczucia i domysły. Szkoda jednak, że wyniki podobnych badań nie trafiają w nasze ręce częściej.  

Podobne artykuły

Komentarze

Strona główna
Aktualności
Forum
Grupy