Czy kupić teraz konsolę do GTA 6?

Zauważyliśmy, że ostatnio coraz częściej przewijają się pytania dotyczące tego czy kupno konsoli z myślą o zbliżającej się premierze GTA 6 to teraz dobry pomysł? I choć temat pośrednio już omawialiśmy w kontekście spekulowanego opóźnienia gry, to postanowiliśmy, w dość skondensowany sposób, odpowiedzieć na to pytanie.

Jak wiemy, Grand Theft Auto 6 ukaże się w pierwszej kolejności na konsolach, a dopiero później na PC. Z tego względu, sporo osób zastanawia się czy specjalnie dla tej gry, nie warto zakupić konsoli, a jeśli tak to jakiej?

Nie kupujcie teraz!

Jeśli planujecie taki zakup z myślą o nowym GTA, to od razu sugerujemy, że z decyzją warto poczekać, przynajmniej do końca 2024 roku. Widzimy tutaj przynajmniej dwa powody. Po pierwsze, biorąc pod uwagę ostatnie przecieki, końcem roku dowiemy się czy domniemana konsola Playstation 5 Pro faktycznie wyjdzie na rynek. A raczej wyjdzie, bo jak donosi Tom Warren w najnowszym materiale opublikowanym przez The Verge, Sony już prosi deweloperów, aby przez lato zadbali o kompatybilność ich gier z nowym sprzętem. Przy czym, powinni kłaść nacisk głównie na ray tracing, który na zaktualizowanej konsoli powinien mieć lepsze wsparcie niż dotychczas.

Po drugie, swoją odpowiedź może również szykować Microsoft, bo jak zapowiadała prezeska Xboxa Sarah Bond, na tegoroczne zimowe święta, mają dla nas ekscytujące wieści dotyczące hardware’u. Czy będzie to przenośna konsola Xbox, czy zapowiedź nowej generacji, nie wiemy.

Wciąż bowiem krążą plotki jakoby Microsoft planował wypuszczenie zupełnie nowej generacji Xboxa wcześniej i na pewno byłby to mocniejszy sprzęt od PS5 Pro. Choć mamy tu ciągle do czynienia ze spekulacjami, to wstrzymanie się z zakupem, przynajmniej do końca roku, byłoby wskazane.

Czy Playstation 5 Pro to najlepszy kandydat?

Czy zatem PS5 Pro mogłoby być najlepszą konsolą do zagrania w grę od Rockstar? Rachunek jest prosty, jeśli w chwili premiery GTA VI, Xbox nie zaproponuje czegoś mocniejszego, to PS5 Pro będzie wtedy najmocniejszą konsolą dostępną na rynku. Teoretycznie więc, gra od Rockstar powinna na niej działać lepiej. Pamiętać jednak należy, że zespół Digital Foundry ostrzega żebyśmy nie spodziewali się cudów. Różnica wydajności, w stosunku do obecnie dostępnych konsol, oczywiście będzie, ale z pewnością nie dramatyczna.

Premiera GTA 6

Dodatkowym elementem sugerującym wstrzymanie się od podejmowania pochopnych decyzji, jest data wydania samej gry. Premiera GTA 6 jest zaplanowana na 2025 rok, przypominamy, że rok trwa od stycznia do grudnia, zatem tytuł może ukazać się zarówno na początku jak i na końcu roku. Jeśli zatem zależy wam na najwydajniejszym sprzęcie do zagrania w swoją ulubioną grę, to warto mieć na względzie, że jeśli plotki o nadchodzącej w 2026 roku nowej generacji Xboxa są prawdziwe, to możliwe, że Microsoft, pod względem wydajności sprzętowej, zje konsolę w wersji pro od Sony na śniadanie. Czy Playstation pozwoli na potraktowanie siebie jako przekąski? Zobaczymy.

No dobra, ale premiera gry jest w 2025 roku, a nie 2026. Owszem, pamiętajcie jednak, że poślizgi w branży gier to nic nowego. Przekładanie sztywno ustalonych dat w ostatnich latach nie należało do rzadkości. Niektóre tytuły zmieniały datę wydania nawet kilkukrotnie. 

Co jakiś czas pojawiają się nowe plotki i spekulacje, a czasem zupełnie wiarygodne wiadomości dotyczące rynku konsol, dlatego warto trzymać rękę na pulsie. Reasumując. Z zakupem, jeśli nie jest on pilny i podyktowany wyłącznie zbliżającą się premierą GTA VI, najlepiej poczekać do końca tego roku. Być może korporacje w końcu uchylą rąbka tajemnicy co do swoich planów na przyszłość.

Materiał powstał we współpracy z Youtubowym kanałem Gameralnie.

Podobne artykuły

Komentarze

Strona główna
Aktualności
Forum
Grupy